Każdy rodzaj cery wymaga innego, specjalnego traktowania. To, co będzie odpowiednie dla skóry tłustej, może zaszkodzić skórze wrażliwej i odwrotnie – kosmetyki do skóry normalnej mogą nie przynosić oczekiwanych efektów przy skórze tłustej czy trądzikowej. Ale to nie wszystko – przy wyborze odpowiednich kosmetyków spore znaczenie ma pora roku. Inne kremy będziemy wybierać, gdy za oknem świeci słońce, a inne – gdy pada śnieg. Jesień i zima to szczególnie wymagający czas dla posiadaczek cery suchej, ponieważ obniżenie temperatury, silne wiatry i opady nie wpływają korzystnie na ich cerę – właśnie dlatego serię zaczniemy od pielęgnacji cery suchej.
Jak rozpoznać cerę suchą?
Skóra sucha jest najczęściej matowa i szorstka w dotyku, często bywa zaczerwieniona. Charakteryzuje się również widocznością suchych skórek i ogólną tendencją do łuszczenia się. Jeśli posiadasz cerę suchą możesz często zauważyć u siebie uczucie napięcia lub pieczenia np. przez wcześniej wspomniane czynniki atmosferyczne lub po nieodpowiedniej pielęgnacji. Posiadaczki skóry suchej na ogół nie skarżą się na zaskórniki lub wypryski, jednak przy tym rodzaju cery szybciej można dostrzec pierwsze oznaki starzenia, np. zmarszczki wokół oczu. Dzieje się tak, ponieważ bez odpowiedniego nawilżenia, skóra traci swoją elastyczność i jędrność.
Demakijaż i oczyszczanie
Zrezygnuj z mocno oczyszczających płynów lub żeli. Do demakijażu doskonale sprawdzą się olejki, które nie tylko usuną makijaż, ale również nie podrażnią i nie wysuszą Twojej skóry. Do codziennego oczyszczania twarzy zastosuj delikatne pianki myjące lub emulsje. Jeśli po zmyciu twarzy nadal czujesz uczucie ściągnięcia lub pieczenia, może to być oznaką, że kosmetyk jest za mocny i powinnaś sprawdzić coś delikatniejszego.
Posiadaczki suchej skóry często rezygnują z peelingów z obawy o naruszenie już podrażnionego i delikatnego naskórka. Nic bardziej mylnego! Zamiast tradycyjnych peelingów ziarnistych, raz w tygodniu nałóż na twarz peeling enzymatyczny, który złuszcza martwy naskórek nie poprzez mechaniczne pocieranie skóry, ale dzięki zawartości enzymów, które go rozpuszczają. Dzięki temu skóra jest oczyszczona bez dodatkowych podrażnień.
Pielęgnacja
Do wyrównania pH skóry używaj toników bez zawartości alkoholu. Warto wybierać toniki z atomizerem, zamiast tych do przecierania wacikiem – zmniejszamy wtedy ryzyko mechanicznego podrażnienia twarzy. Na dzień używaj lekkich kremów nawilżających, które dodatkowo ochronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Na noc możesz używać kremów lub ser o bardziej rozbudowanej formule. Doskonale sprawdzi się do tej roli Serum Protect, które nie tylko nawilża skórę, ale również stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu poprawia jędrność i elastyczność skóry. Co najmniej dwa razy w miesiącu nałóż odżywczą maseczkę, najlepiej sprawdzą się te bogate w kwas hialuronowy, olej arganowy lub olej abisyński.
Polecamy:
Przede wszystkim nawilżenie to nie tylko pielęgnacja. Bardzo ważne (dla całego organizmu) jest nawodnienie – aby gospodarka wodna była zachowana powinniśmy pić codziennie minimum 2 l wody niegazowanej. A jakie kosmetyki wybierać? Najlepiej te, które nie tylko natłuszczają skórę, ale ją nawilżają oraz pomagają w odbudowie włókien kolagenowych. W ofercie ekologicznych kosmetyków Nourish London jest dostępna seria kosmetyków Protect odpowiednia do skóry suchej i osłabionej. Jej istotnym składnikiem jest witamina C – antyoksydant, który w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi usprawnia ich działanie nawilżające, a także chroni skórę przed wpływem wolnych rodników i zanieczyszczeń środowiska. W ramach serii Protect dostępne są: odświeżająca emulsja do mycia, mgiełka tonizująca, krem nawilżający oraz serum peptydowe, o którym pisaliśmy wyżej.
Czego unikać?
Posiadaczki suchej cery powinny unikać:
– kosmetyków na bazie alkoholu,
– suchego i gorącego powietrza,
– wyjątkowo niskich i wysokich temperatur,
– twardej wody,
– nadmiernego wystawiania skóry na słońce,
– papierosów i alkoholu,
Cera sucha potrafi być wymagająca, ale odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że będzie promienna i świetlista. Grunt to małe kroki przy wprowadzaniu zmian i konsekwencja w stosowaniu poszczególnych produktów.