Aby wykonać perfekcyjny makijaż potrzebujemy odpowiednich kosmetyków i pędzli. Kiedy zaopatrzymy się w odpowiadający naszym potrzebom zestaw, którym dobrze nam się pracuje, warto o niego zadbać. Wtedy pędzle mogą posłużyć nam nawet kilkanaście lat. Poniżej znajduje się kilka ważnych informacji na temat – jak myć pędzle do makijażu.
Dlaczego trzeba myć pędzle?
W miarę używania, na pędzlu gromadzą się nakładane przez nas kosmetyki. Mieszają się one z wydzielinami skóry, korneocytami (czyli obumarłymi komórkami naskórka), a także kurzem i zanieczyszczeniami z powietrza. Włosie długo niemytego pędzla sztywnieje, przez co może ulegać uszkodzeniom i coraz gorzej pełni swoje funkcje.
Poza tym na takim brudnym pędzlu rozwijają się bakterie, które później nakładamy na twarz. Poza skróceniem żywotności pędzla możemy zatem też znacząco pogorszyć stan naszej cery.
Jak często myć pędzle?
W idealnym świecie najlepiej byłoby umyć lub chociaż zdezynfekować pędzle po każdym użyciu. Jest to absolutny wymóg, jeśli pędzle używane są do wykonywania makijażu na kimś innym niż my. Jeśli jednak są używane wyłącznie na własny użytek, możemy założyć, że minimum to raz w tygodniu lub częściej, jeśli czujemy, że pędzel jest już brudny, sztywniejszy i gorzej nakłada kosmetyki.
W jaki sposób i czym myć pędzle
Nie ma wątpliwości, że mycie pędzli jest niezbędne. Nie wynaleziono jeszcze niestety urządzenia, które robiłoby to za nas 😊. Pozostaje więc tylko wyjaśnić jak to robić, by nasze narzędzia do makijażu posłużyły nam jak najdłużej.
Szybkie mycie
Istnieją dwa sposoby mycia pędzli – pierwszy umożliwia powierzchowne wyczyszczenie i zdezynfekowanie włosia. Drugi pozwala oczyścić je dokładniej, jednak wymaga nieco więcej czasu zarówno od nas, jak i na wyschnięcie pędzli.
Szybka dezynfekcja polega na spryskaniu włosia pędzla przeznaczonym do tego płynem, a następnie wytarciu go kolistymi ruchami o papierowy ręcznik. Proces powtarzamy kilka razy, do momentu, kiedy pędzel przestanie zostawiać brudne ślady na papierze.
Preparaty do czyszczenia zazwyczaj są wykonane na bazie alkoholu etylowego lub izopropylowego. Szybko odparowują z włosia, dzięki czemu możemy już kilka minut po myciu korzystać z pędzla. Nie da się jednak w ten sposób bardzo dokładnie oczyścić włosia. Przynajmniej raz w tygodniu warto więc dokładnie „wyprać” pędzle.
Dokładne pranie
Pędzle najlepiej myć w ciepłej, bieżącej wodzie. Myty pędzel należy umieścić włosiem w dół pod strumieniem wody tak, by spływała ona maksymalnie po połowie skuwki. Podczas całego procesu ważne jest, żeby woda nie dostała się pod skuwkę na żadnym z etapów – może wtedy uszkodzić strukturę wiążącą włosie, a w efekcie zniszczyć pędzel lub znacząco skrócić jego żywot.
Następnie na mokry pędzel nakładamy detergent i spieniamy go, wykonując włosiem pędzla koliste ruchy na drugiej dłoni lub specjalnej macie z wypustkami do czyszczenia pędzli. Gdy włosie jest czyste, pędzel należy dokładnie opłukać (cały czas włosiem w dół!).
Żeby sprawdzić, czy pędzel jest już wystarczająco wypłukany, można kilkukrotnie ścisnąć włosie – jeśli pojawi się piana, trzeba płukać go dalej. Jeśli nie – pędzel jest już gotowy do suszenia. Należy go odcisnąć dłonią lub ręcznikiem papierowym z nadmiaru wody. Następnie można wygładzić i uformować włosie ręką lub nałożyć siateczkową osłonkę chroniącą włosie przed nadmiernym rozcapierzaniem.
Do mycia pędzli najlepiej sprawdzą się delikatne, naturalne mydła w płynie i szampony bez drażniących substancji typu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) lub SLES (Sodium Laureth Sulfate). Mydła w kostce zawierają silne detergenty i mogą zostawiać na pędzlach nieprzyjemny, sztywny osad.
Jeśli pędzle są bardzo brudne, można najpierw wyczyścić je olejkiem do demakijażu, który porządnie rozpuści kosmetyki, a dopiero w kolejnym kroku użyć mydła lub szamponu.
Jeżeli w naszej kolekcji znajdują się też pędzle z naturalnego włosia, po umyciu można nałożyć na nie na chwilę odżywkę do włosów, dzięki czemu włosie rzadziej się łamie i jest bardziej miękkie.
Jak suszyć pędzle
Pędzle należy suszyć rozłożone na płasko na czystym ręczniku lub ręczniku papierowym. Można też powiesić je włosiem w dół na specjalnym stojaku lub suszarce na pranie. Póki włosie porządnie nie wyschnie nie należy podnosić pędzli włosiem ku górze, żeby woda nie dostała się pod skuwkę.
Pędzli nie powinno się suszyć suszarką ani kładąc je na kaloryferze – wysoka temperatura nie służy samemu włosiu i strukturom je wiążącym.
Mniejszym pędzlom wystarczy noc na wyschnięcie, większe i gęstsze pędzle potrzebują nieco więcej czasu – warto wziąć to pod uwagę planując kąpiel pędzli.
Jak przechowywać pędzle
Mimo, że wszelkie kubeczki czy doniczki pięknie prezentują się na naszych toaletkach i Instagramowych zdjęciach, nie są dobrym pojemnikiem do przechowywania pędzli, (chyba że zostaną przykryte na przykład szklaną kopułką).
Pędzle stojące na wierzchu łapią kurz i inne zanieczyszczenia z powietrza. Później podczas makijażu wcieramy je w swoją skórę.
Pędzle powinny być przechowywane w etui, tubie lub w zamkniętej szafce czy szufladzie. Dzięki temu będą czyste i gotowe do użycia zawsze, kiedy będziemy ich potrzebować.